ömERgin • Web Günlüğü

Yeni iPhone 5S’in Teknik Özellikleri ve Fiyatı

iphone-5s

Apple severlerin merakla beklediği yeni iPhone 5S tanıtıldı. Altın renkli iPhone 5S’in de tanıtıldığı etkinlikte, iPhone 5C’de tanıtıldı. Yeni iPhone 5S’de yenilenen işlemci, grafik geliştirmeleri, hareket sensörü ve kameradaki değişiklere ek olarak güvenlik konusunda yapılan parmak izi okuyucusu dikkat çekti.

iPhone 5S’in şu ana kadar yapılmış en iyi iPhone olduğunu söyleyen CEO Tim Cook, dikkat çeken özellikleri de paylaştı. iPhone 5S daha önceki iPhone’lar gibi dursada artık sadece siyah ve beyaz renklerden ibaret değil. Altın rengine de sahip.

 

iphone-5s-boyut

 

iPhone 5S sadece 112 gram ağırlığında ve sadece 7.6 mm derinliğe sahip. 4 inç ekrana sahip olan iPhone 5S, 326 ppi çözünürlüğe sahip.

iphone-5s-islemci

iPhone 5S’te yeni işlemci olarak A7 kullanılmış ve bu sayede iPhone 5′e göre performans 2 kat artılırken ilk iPhone’a göre 40 kat daha hızlı.

iPhone 5S şu ana kadar üretilmiş en iyi grafik performansına sahip. iPhone 5S’in grafik performansından ulaştığı nokta Infinity Blade 3 oyunu ile gösterildi.

Yeni iPhone 5S, 64 bitlik A7 işlemcisiyle dikkat çekiyor. 32 bite uygun olarak hazırlanmış uygulamaların çalışıp çalışılmayacağı sorusu ise etkinlikte gösterilen sunumlar ile giderildi. Tüm uygulamalar sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

iphone-5s

iPhone 5S’in bir diğer dikkat çeken özelliği ise şarj probleminin hemen hemen giderilmiş olması. 3G konuşma’da 10 saat, 3G internette gezinmede 10 saat, müzik dinlerken 40 saat, video izlerken 10 saat bekleme modunda ise 250 saat şarj edilmeden kullanılabiliyor.

Yeni iPhone 5S 8 MP kameraya sahip. Ön kamera ise 1.2 MP. iPhone 5S ile kamerayı da tamamen geliştiren Apple, iPhone 5′e göre %15 daha fazla sensör alanına sahip. Yeni kamerası ile iPhone 5S ışık dengesi ve pozlama süresi de geliştirilmiş durumda. iPhone 5S’in 15 odak noktası olan yeni kamerası ile pürüzsüz fotoğraflar yakalamak mümkün.

apple-iphone-5s

iPhone 5S ile beyaz ve amber renklerinde olmak üzere iki ayrı flaş sunan Apple, ışık durumuna göre uygun olan flaşı 5S otomatik olarak belirleyecek. Bu da pek çok rakibine göre daha kaliteli resimler yakalamanın artık mümkün olacağının göstergesi.

Kamera birden fazla fotoğrafı kısa bir zamanda çekerek titreşimi en az olan fotoğrafı otomatik belirleme özelliğine sahip. Burst modunda kameranın saniyede 10 fotoğraf çekebilmesi ise kayda değer özellikleri arasında yer alıyor.

iPhone 5S ile yavaş çekim video çekmekte mümkün. Slo-mo adını verdikleri uygulama ile 720p kalitesinde saniyede 120 kare video çekilebiliyor. Kameranın bir dikkat çeken özelliği ise Panoramik fotoğrafta 28 megapiksel fotoğraf çekmeye imkan tanıması.

iphone-5s

Touch ID adını verdikleri özellik ile kullanıcılar artık parmak izi ile iPhone 5S’i artırılmış güvenlik ile kullanabilecekler. 360 derece okuma özelliği, 500 PPİ çözünürlüğü ve alt deri okuma özelliğyle Touch ID’yi detaylı parmak okuyucusu olarak tanımlayabiliriz. Akıllara ekrana parmak basarak bu uygulamanın kullanıllacağı gelse de iPhone ön yüzünde yer alan tek tuşu olan Home tuşu ile okuma işlemi sağlanıyor. Apple verilen parmak izinin kopyalanması veya çalınması riskini ise iCloud’da saklamayarak sağlayacak.

iPhone 5S’ler ABD’de iki yıllık kontrat ile 16 GB 199 $, 32 GB modeli 299 $, 64 GB fiyatı ise 399 $ satışa sunulacak. ABD başta olmak üzere  Avusturalya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Singapur ve İngiltere’de 20 Eylül’de satışa sunulacak olan yeni iPhone 5S, Aralık ayında ise 100′ün üzerinde ülkede satışa sunulacak.

iphone-5s-kilif

Kategori: Teknoloji

Benzer Konular

Apple ios 7.0.6 İndirilmeye Hazır

Apple ios 7.0.6 İndirilmeye Hazır

Amerikalı teknoloji ve yazılım devi Apple yazılımını güncelledi. Apple iOS 7 kullananlar sonradan ortaya çıkan...

Huawei Akıllı Saat’le Geldi

Huawei Akıllı Saat’le Geldi

Huawei‘nin geliştirdiği yeni akıllı saate ait olduğu iddia edilen görüntüler internete sızdı. Huawei, bugun başlayan...

Galaxy Gear 2 ve Galaxy Gear 2 Neo

Galaxy Gear 2 ve Galaxy Gear 2 Neo

İlk akıllı saati samsung firması satışa sunduğunda apple firmasının buna hemen karşılık vereceği bekleniyordu,ancak samsung...

HTC One 2′nin 3 Kamerasımı Olacak?

HTC One 2′nin 3 Kamerasımı Olacak?

Htc telefon firmasının yeni amiral gemisi olması beklenen telefonu Htc One 2′nin internete sızan bir...

Android yerine Tizen

Android yerine Tizen

Samsung’un Note 3 akıllı telefonu ile birlikte tanıttığı, akıllı saati Gear’ın yeni modelini piyasaya sürmeye...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Rabia diyor ki:

    çift işlemcili olması gerçekten çok iyi..

Yandex.Metrica

Yukarı

Masaüstü Görünüm

Önceki yazıyı okuyun:
Samsung Galaxy S4′ün Özellikleri

Samsung'un beklenen cihazı Galaxy S4 bugün tanıtıldı. Birbirinden farklı özellikleri bünyesinde barındıran Galaxy S4 çıkmasından hemen önce ortaya atılan iddiaları doğrular nitelikte...

Kapat